Zemřel významný lékař, veslař a kamarád Tomáš Kára

doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D.

S hlubokým smutkem oznamujeme, že v noci dne 26. března 2024 nás opustil dlouholetý člen, kamarád, nedocenitelný lékař a především neuvěřitelný bojovník Tomáš Kára, který statečně bojoval s těžkou nemocí. Srdcem statečný a odhodlaný, bojoval až do poslední chvíle.

Tomáš nejenže byl skvělým bojovníkem a veslařem, ale také měl obrovské a milosrdné srdce. Jeho přátelství, láska a oddanost neznaly mezí. Byl nejen úžasným manželem, ale i otcem a kamarádem.

Dlouholetý člen VK LS Brno byl několikanásobným reprezentantem, vybojoval čtvrté místo na MS juniorů v roce 1985 na 4+ a zvítězil v této disciplíně na závodech Družba. Poté byl členem Střediska vrcholového sportu v Brně a členem širší seniorské reprezentace.

Tomáš vystudoval lékařskou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně a celý svůj život zasvětil medicíně v oboru kardiologie. Jako jeden z mála z ČR pracoval několik let na prestižní americké Mayo Clinic, kde se stal docentem. Po svém návratu zpět do České republiky byl iniciátorem a zakladatelem mezinárodního vědecko-výzkumného centra ICRC v Brně. Tomáš vyzařoval obrovskou energii, kterou využíval nejen při veslování, ale také pro motivaci ostatních a byl díky ní schopen celý život přinášet nové projekty.

Tomáš byl vždy oporou celé své rodině a ona naopak jemu. Se svojí manželkou MUDr. Šárkou Károvou vychovali 4 děti, všichni jsou úspěšní veslaři, tři z nich, Mariánka, Vojta a Barča s medailemi z juniorských šampionátů, nejmladší dcera Kristýnka svou veslařskou kariéru právě úspěšně začíná.

Jako špičkový lékař se Tomáš staral o srdce jiných. Jako mimořádný člověk rozdával to své – obrovské lidské. Jedinou věc nedovedl – nechat si kousek pro sebe. V letech 2013-2018 pracoval v lékařské komisi ČVS, byl spoluautorem důležité směrnice ČVS o lékařských prohlídkách, byl členem lékařského týmu ČVS na úspěšných OH v Londýně 2012 a pomáhal s lékařským zabezpečením na významných sportovních akcích.

Tomáš byl vždy neuvěřitelný dříč, v tréninku i v práci, všichni z jeho okolí ho znali jako nesmírně laskavého a obětavého člověka. Vzpomeňme na něj proto s láskou a vděčností za všechny okamžiky, které jsme s ním sdíleli.

Přestože nás Tomáš fyzicky opustil, jeho duch a památka budou žít v nás navždy.

Poslední rozloučení s Tomášem se koná ve čtvrtek 4. dubna 2024 ve 13:00, v kostele sv. Tomáše v Brně. 

Pokud se nemůžete zúčastnit posledního rozloučení s Tomášem Károu a rádi byste, je možnost připojit se on-line od 13:00, následně bude možnost tento přenos sledovat zpětně až do nedělního večera. https://www.youtube.com/live/kdZYEftevho?feature=shared

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.